četvrtak, 14. rujna 2017.

4 stvari koje trebate napraviti da bi bili sretni i zadovoljni


U vremenu svakodnevne užurbanosti,nedostatku slobodnog vremena koje trebamo posvetiti sebi i opustiti se bar na 10 minuta svi se pitamo gdje je otišla sreća i kako istinski biti sretan i zadovoljan?Evo nekoliko savjeta koje daju vrhunski stručnjaci, pokušajte sa ova jednostavna 4 pravila koja će vas nadam se uputiti kako da budete sretni i zadovoljni u životu!



Postoji tona "korisnih" saveta koji plutaju po internetu, ali kada saveti dolaze od neurologa, možda će biti vremena da zapravo slušate. The Ladders, sajt za platformu za posao, sastavio je neke uvide iz neuroscientist-a Alex Korb's The Upward Spiral o tome kako možete biti sretniji - zasnovan na istraživanju mozga.


1. Označite svoje emocije.

Ako osećate negativnu emociju kao tuga ili ljutnja, označite to emocije. Možda izgleda jednostavno, ali vaš mozak odgovara kada stavite svoja osećanja u reči. Jedna fMRI studija citirana u knjizi upozorava da kada je učesniku prikazana slika osoba koje izražavaju emocije na njihovim licima, njihova amigdala se aktivirala na emocijama koje su videli. Kada im je rečeno da imenuju emocije, "ventrolateralni prefrontalni korteks je aktivirao i smanjio reakciju emocionalne amigdale." To u suštini znači da kada su učesnici svesno prepoznali emocije koje su videli, smanjio je uticaj tih emocija u njihov mozak.

Korisnik Reddit letstablethisfornow je zabeležio efekat označavanja njihovih emocija na sopstvenu sreću, nazvavši ga "zamenjivačem igre" za njih.

"To je tako jednostavno, ali ipak ima tako dubok efekat da sam zapanjen što se ovo ne predaje u školama. Efekat je suptilan jer u stvari ne uklanjate emocije, samo odvojite od njega intelektualno jedan korak. od doživljaja dugih napuštenih ljuljača u emocijama imate tendenciju da imate kratke vrhove i doline sa lepim ravnotežom većim delom vremena.

Takođe shvatate da u najvećoj meri naše svakodnevne emocije nisu stvarno povezane sa nečim specifičnim. To bi moglo biti izazvano bilo čime. Taj ishod kod vaše žene, kolege ili šefa može biti krajnji rezultat buđenja sa glavoboljom, lošim probijanjem ili zaboravljanje ključeva na putu za rad. Uvek nastojimo da konstruišemo priče o našim emocijama nakon činjenice kada u stvarnosti nemamo pojma. Kada se označavate, postajete svjesniji svojih emocija, ne zauzimajte se sa njima, a manje će vjerovatno pasti u ovu zamku. "

2. Pitajte sebe za šta ste zahvalni.

Korb kaže da su koristi od zahvalnosti "početi sa dopaminskim sistemom, jer se osećaj zahvalnosti aktivira područje moždanog stebla koji proizvodi dopamin." Pored toga, zahvalnost prema drugima povećava aktivnost u socijalnim dopaminskim krugovima, što čini društvene interakcije prijatnijim. " Zahvalnost može takođe podići neurotransmiter serotonin, što je ono što mnogi antidepresivi rade. Kao što pokazuje The Ladder, čak i ako nemate odgovor na pitanje "za šta sam zahvalan?", To je u redu. "To nije najvažnija stvar koja se najviše tiče, već se seća da je na prvom mestu", kaže se u knjizi. "Sećanje da je zahvalan je oblik emocionalne inteligencije". Studije su pokazale kako se emocionalna inteligencija povećava, neuroni u ovim oblastima postaju efikasniji. Dakle, čak i ako imate problema da nađete nešto za zahvalnost, samo postavljajući sebi pitanje znači da ste na pravom putu ka sreći.

"Rešite mogućnost slepe tačke u svom umu gde niste u mogućnosti odmah znati šta uzimate zdravo za gotovo. Provedite vrijeme jednostavno poštujući stvari koje ne morate prevazići, sve pogodnosti i luksuza", kaže korisnik Reddita Privatdozent. "Ova" pozitivna povratna petlja "se mora mnogo puta kretati kako bi imala solidan efekat. Pa, da, ne, ali šta ako ozbiljno shvatite mnogo više od onih koje zaslužuju vašu zahvalnost? U suštini, pokušajte da istaknete jednaku težinu dobrim stvarima koje se desavaju kao loše. "

3. Budite odlučni!

Nema više izazivanja uznemirenosti nego da se osećate kao da imate nezavršeni posao. Jednostavno donošenje odluke o nečemu može smanjiti anksioznost, a ne dozvoliti sebi da potroši više vremena oklevajući se na sve scenarije i ishode do kojih će odluka rezultirati. "Donošenje odluka uključuje stvaranje namjera i postavljanje ciljeva - sva tri su deo istog neurona vezu i angažovanje prefrontalnog korteksa na pozitivan način, smanjujući zabrinutost i anksioznost ", kaže Korb. Donošenje odluka takođe omogućava ljudima da više osećaju kontrolu - osećanje "van kontrole" takođe može izazvati osećaj zabrinutosti. A kada donosite odluku i ishod te odluke je pozitivan, onda je još bolji!

"Postoji knjiga koja mi je stvarno pomogla, zvana Getting Things Done", kaže Reditov korisnik Kabitu. "Objašnjava kako neodlučnost predstavlja glavni izvor mentalnog stresa. Kada sada ne želite da donosite odluku i ostavite odluku kasnije, to stvara veliki oblak dosadnog mentalnog rada koji ne želite i može da održi podsvesnu nevoljnost da radi. "


4. Zagrli i dodirnite svoje voljene i prijatelje.

Dokazano je da društvene interakcije povećavaju osećanja prihvatanja osobe i stoga nastojte što češće da zagrlite svoje najmilije, prijatelje pa čak i ljude koje ne poznajete dobro a slučajno ste se upoznali ili sreli, moć zagrljaja i dodira čini čuda.Taj osjećaj povezanosti, topline pa čak i pri samom dodiru aktivira osjećaj sreće i uljepšat će vaš dan.Probajte pri rastanku sa svojim partnerom osim kratkog poljupca da ga čvrsto zagrlite, taj će vas osjećaj topline i privrženosti,osjećaj da ste voljeni voditi cijeli dan i činiti vas sretnim i zadovoljnim.

Zapamtite da sreću čine male stvari a ne skupi pokloni i luksuz, jedan topli zagrljaj je neprocjenljiv i nemože se kupiti ničim,s toga budite sretni i činite druge sretnim, to je najveća tajna!


Izvor:inminutes.com

Nema komentara:

Objavi komentar