Kako namirnice i biljke pomažu kao hrana i lijek , brzi i jednostavni recepti,sve što nam priroda nudi na dohvat ruke.
ponedjeljak, 4. travnja 2016.
Jeste li znali da slačica(gorušica) liječi nesanicu,reumatizam i još mnogo bolesti?
Slačica raste u vrtovima , njivama , zapuštenim mjestima i visoka je oko pola metra ,a prepoznat ćete je po perastim listovima i sitnim žutim cvjetovima.Njena ljekovitost je u liječenju mnogih bolesti ,a evo nekih ....
Ljekovita vrijenost bijele slačice potiče iz njenog sastava jer njen plod ima sitne sjemenke koje se sastoje od 30% masnog ulja,bjelančevina,šećera i mineralnih soli.
- dobar je lijek protiv nesanice,
- protiv šuljeva , glavobolje,neurednog mokrenja,
- bolesti u kostima-reumatizma,dijabetesa i nesvjestice
Sjeme, smešteno u mahunama, bere se u jesen, pri čemu mora dobro da se osuši i čuva u zatvorenim limenkama.
Inače, slačica je i medonosna biljka koju pčele obožavaju. U sebi sadrži veliku koncentraciju lipida, ugljenih hidrata i proteina.
Od mineralnih materija najprisutniji je fosfor, a zatim kalijum i kalcijum, dok su od vitamina dominantni vitamin A, tiamin, riboflavin i niacin.
Dobar su izvor i omega 3 masnih kiselina, kao i glikozid sinalbina, sastojka koji daje osećaj vreline u ustima.
- Ukoliko ujutro progutate nekoliko zrna bijele slačice,okrepit ćete pamćenje, popraviti raspoloženje i otkloniti nesvjesticu.
- Na bolnim mjestima koristi za obloge , tako što se samelje sjeme slačice i zamjesi sa malo hladne vode( nikako vruće jer tad gubi svoja ljekovita dejstva).Dobivenu smjesu namazati na tanju krpicu i obložiti tamo gdje potrebno( bolno mjesto), držati na koži 5 do 10 minuta , ako se drži duže zna izazvati sitne mjehuriće.
- Od slačice se pravi ukusni senf koji svi dobro znamo , dobro ga je svakodnevno koristiti namazan na hljeb ,u raznim sosevima i kao začin pri jelu a naročito se preporučuje osobama koje je obuhvatila neka obamrlost,ljenost,sanjivost i slično.Obavezo uzimati prije jela i bićete preporođeni.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar